Для чого сортувати ТПВ та особливості технологічного процесу як бізнесу

Екологічна ситуація в Україні залишає бажати кращого. В той час, коли у розвинених країнах вже давно вирішена проблема з відходами, Україна потопає  в сміттєзвалищах та полігонах побутових відходів.

Стан сміттєзвалищ на сьогодні. Наслідки для екології при відсутності сортування ТПВ

На сьогоднішній день в Україні діє чимало полігонів ТПВ, куди в загальній масі вивозиться різнотипне сміття. Це сміття перемішується із землею та зберігається на полігоні, де з часом під впливом природних процесів розкладається. Насправді, це найбільш примітивний спосіб боротьби з відходами, який наносить непоправну шкоду екосистемі довкола полігону. Для повного розкладання одного поліетиленового пакетика або алюмінієвої банки за різними даними вчених потрібно не менше 100 років. Що стосується інших відходів, то тут терміни ще більші, до прикладу, пластикова пляшка – 450 років, гігієнічні прокладки – 650. А такі відходи, як акумуляторні батареї та електричні батарейки наносять непоправну шкоду землі, забруднюючи ґрунти токсичними речовинами. Відсутність сортування ТПВ призводить до забруднення значних площ земельних ділянок, водних ресурсів, знищення екології,  що відбивається на здоров’ї населення. Останні дослідження показують підвищені ризики онкологічних захворювань у осіб, що проживають неподалік від полігонів ТПВ.

Лінії сортування ТПВ. Угода про асоціацію з ЄС та трактування підходів до поводження з відходами

Угода про асоціацію з Європейським Союзом передбачає приведення національного законодавства до міжнародних європейських стандартів. Питання твердих побутових відходів та екології не залишилось не зауваженим, а навпаки, є окремо виділеним в четвертому розділі угоди про асоціацію. Дана частина угоди носить назву «Поводження з відходами – європейська та вітчизняна практика» в ній розглядаються усі розбіжності між Україною та ЄС, як на законодавчому, так і на практичному рівнях. Виявляється, що на законодавчому рівні в Україні була відсутня елементарна термінологія, до прикладу «переробка ТПВ», «вторинне використання відходів», «сортування», а сміттєва проблема ігнорувалась законодавцями тривалий час. Відповідно до угоди, на наше суспільство чекають революційні зміни у ставленні до відходів. Держава має передбачити сортування сміття ще на етапах збору, що дозволить відділити різнотипні відходи та налагодити їх переробку.

Переробка відходів як альтернатива сміттєзвалищам

лінії сортування тпвТехнологічний розвиток дозволяє людству значну частину матеріалів повсякденного використання відправляти на вторинну переробку. Таким чином, суттєво зменшується забрудненість відходами навколишнього середовища та покращується екологічна ситуація в країні. Окрім того, це додаткові робочі місця та нові можливості для промисловості.

Будь-яка переробка ТПВ починається з сортування відходів, яке відбувається за допомогою лінії сортування ТПВ. Завод-виробник Ferox спеціалізується на продукції таких ліній.

Дані лінії дозволяють сміття перетворювати на цінні ресурси за рахунок їх відділення із загальної маси.

Лінії сортування ТПВ  можуть мати різну комплектацію та набір обладнання в залежності від мети, ресурсів та побажань замовника.

Наводимо як приклад рішення заводу FEROX для сортування ТПВ із 12 технологічних зон та відповідних етапів сортування:

  • Пропускний пункт зі зважуванням – тут визначається об’єм привезеного сміття;
  • Ділянка розвантаження ТПВ – на даному етапі відділяються габаритні ТПВ;
  • Ручне сортування полімерів – під час сортування відбираються придатні для вторинної переробки: РЕ, РР, PS, ABS-пластик, РЕТ;
  • Подрібнення великогабаритних ТПВ – відсортовані на ділянці розвантаження габаритні відходи на даному етапі подрібнюються універсальним шредером;
  • Завантаження ТПВ для подальшої обробки;
  • Габаритна обробка ТПВ;
  • Розривання пакетів – ТПВ потрапляє у розривач кульків;
  • Розділення ТПВ по фракціям – динамічний просіювач розділяє відходи на 5 фракцій відповідно до розмірів;
  • Відділення металу та сепарація легких фракцій – автоматичні металосепаратори відбирають метал, а повітряний відстріл дозволяє відділити легкі фракції відходів;
  • Сортування за морфологічним складом – даний етап передбачає ручну роботу працівників, кожен з яких проводить відбір свого виду цінних ресурсів. Наприклад, першій лінії відбирають скло та скляні вироби, на другій- залишки дерева, на третій- РЕТ-пляшки, четвертій- РЕ-пляшки, п’ятій- залишки полімерів, шостій- габаритні шматки картону та паперу, сьомій- ганчірки, восьмій- шкіру та гуму, дев’ятій- залишки інших ресурсів, на десятій лінії відбирають кольорові метали;
  • Пресування ТПВ – відбувається в залежності від наповненості відповідного відсіку. Спресовані тюки сировини відправляються на склади;
  • Пункт керування лінією – є центральним контрольним пунктом, який дозволяє проводити моніторинг та контроль усіх процесів на лінії.

Лінії сортування ТПВ є базовим та універсальним початком будь-якої переробки відходів. В залежності від мети лінії, після сортування, є три шляхи поводження з відходами:

Шлях 1. Мета – отримання цінних ресурсів.

Такий шлях не потребує додаткового обладнання та переробки, крім лінії сортування. Органічні відходи, утворені в результаті сортування, захоронюються на полігонах. Захоронення на полігонах органічних відходів без сторонніх домішок є безпечним та цілком природнім. З часом такий органічний залишок розкладається та слугує добривом для земель та їжою для організмів. Цінні ресурси, отримані внаслідок такої переробки, збуваються для вторинного використання.

Шлях 2. Мета – отримання біогазу.

В даному типу поводження з відходами також відсортовуються цінні ресурси.  Залишок після відсортування цінних ресурсів є сировиною для наступного утворення біогазу.

Тому  кількість та склад цінних ресурсів, які необхідно відсортувати на етапі лінії сортування ТПВ, може варіюватися в залежності від бажання замовника та вимог до сировини для утворення біогазу. Для такого типу бізнесу знадобиться додаткове обладнання, крім лінії сортування ТПВ.

На станції анаеробного бродіння органічні відходи проходять процес переробки, в результаті якої утворюється біогаз та цінний компост. Біогаз потрапляє у газхолдер, де проходить етап очистки та підготовки до спалювання. Опісля біогаз може використовуватись для отримання електричної або теплової енергії. Компост, який утворюється в результаті синтезу біогазу, реалізують в якості добрива.
Шлях 3. Мета – спалювання для отримання енергії.

Для такого типу бізнесу також знадобиться додаткове обладнання, крім лінії сортування ТПВ. Відходи, які не підлягають вторинному використанню, рекомендовано знищувати методом піролізу без доступу кисню. Таким чином, в атмосферу потрапляє найменша кількість шкідливих викидів і це є одним із найсучасніших методів спалювання сміття.
Спалювання методом піролізу дозволяє отримувати додаткові енергетичні ресурси, які можуть використовуватися для централізованого опалення і виробництва електроенергії.

Завод Ferox продукує лінії сортування ТПВ, що дозволять побороти сміттєву проблему та значно покращити екологічну ситуацію в країні.

Сміття може як забруднювати навколишнє середовище, так і може при правильному поводження стати джерелом прибутку, вирішуючи при цьому суспільну проблему.

Recent Posts